08-9211506    

קצת עלינו- חוות המרחב הפתוח

חוות הסוסים "המרחב הפתוח", היא מרכז שוקק חיים של פעילות העוסקת בסוסים ובהעצמה אישית.

החווה הוקמה ע"י ד"ר עופר קומרובסקי לפני כ-15 שנים במטרה ללמוד על חופש וכבוד ואלו הם הערכים שמנחים את התנהלותה.

החווה משמשת גם כמרכז טיפולי ועובדת בשיתוף פעולה עם עמותת גאלו"פ ויחדיו הם מעניקים הזדמנות ייחודית להכשרה והעסקה של נוער בסיכון, ויוזמים פרויקטים פורצי דרך בטיפול בספקטרום האוטיסטי.

שיטת המרחב הפתוח מבוססת על ארבעה עקרונות:סוסים מתנשקים

 1. התחברות לעוצמה

   עבודה עם בעלי חיים ממקום של חופש וכבוד. חופש מבטא תנועה, זרימה, הגדלת טווח האפשרויות, ואילו כבוד מתייחס להקשבה, עירנות, והתחברות פנימה והחוצה. המושג "חופש וכבוד" מקפל תחתיו את היכולת להיות בתנועה שמאפשרת לקדם אותנו בחיים, תוך הקשבה ועירנות. במרחב הפתוח אנו לומדים כיצד להתחבר לבעלי החיים – תהליך המאפשר לנו להתחבר לעוצמה של בעלי החיים וע"י כך לעוצמה הפנימית שלנו. כל טיפול ושינוי יכול לבוא רק מהמקום של מציאת העוצמה הפנימית, ושל הסרת מחסומים ומסכים שבולמים את העוצמה הפנימית שלנו ומונעים מאיתנו את היכולת להשתמש בכוח הגדול הזה. העבודה עם בעלי החיים היא עבודה פנימית של פיתוח יכולת ההקשבה, והתועלת ההתפתחותית שבצידה היא היכולת להתחבר לעוצמות של בעלי החיים ולנוע ביחד, כמו לתפוס גלים בים. התהליך דומה לריקוד משותף שגורם לשמחה גדולה לשני הרקדנים, והשמחה היא מה שאנו מחפשים, היא הדרך שאנו הולכים בה, והיא המטרה.
   
 2. שילוב וקבלת השונה שבי

  במרחב הפתוח פועלים יחדיו אנשים שמגיעים מרקעים שונים, הן מבחינת היכולות, הן מבחינת המגבלות, והן מבחינת הסביבה הסוציו-אקונומית, והדתית-תרבותית. הפעילות המשותפת והחינוך לראות את האדם שמעבר למעטפות שלו מאפשרים לנו לקבל את השונה, את הזר. לתפיסתנו, לקבל את הזר והשונה איננה פעולה של "פטרונות" אלא של פשטות, אין בה רחמנות או אלטרואיסטיות, ומשמעותה האמיתית היא לקבל את הזר השונה, לא לפחד מהחלקים הקשים והלא מוכרים שבו, ומכאן - לא לפחד מהחלקים הקשים והמפחידים שבעצמנו. בכך אנו לומדים לקבל את עצמנו לא מתוך התפשרות, אלא בהשלמה, באהבה ובשמחה עם מי שאנחנו. מעבר לכך, כפי שנוכחנו לא פעם בחווה, המקומות הקשים שלנו לא בהכרח נובעים מחיסרון: במקרים רבים הם תולדה של עודף, של כשרון גדול, או יכולות גבוהות שקשה לנו לווסת אותן והן גודשות ומציפות אותנו. וכך, האינטגרציה בחווה מובילה אותנו לקבל את עצמנו באהבה, להאמין ביכולות שלנו, לראות בקשיים הזדמנות ויתרון, ובעצם מעודדות אותנו להתמודד, להאמין בעצמנו, לא להיגרר למעקפים, ולא להשתמש בקושי כתירוץ לאי-עשיה.
  אנו מאמינים שהחיים הם גלגול שמטרתו עבודה קשה ותיקון. הקושי שלנו, שהוא גם האיכות שלנו, ניתנו לנו כמתנה על-מנת שנזכור ונעסוק בדבר העיקרי שלשמו באנו לעולם – זהו התיקון שלנו, זוהי ההגשמה שלנו. הקושי, שהוא גם האיכות, הוא המסר שלנו לעולם, הוא גם הידע שיש לנו לתת לאחרים, והוא גם המקום שבו אנו צריכים להיעזר באחרים ולקבל מהם. זה החיבור שלנו לעולם ולשפע שבו – מעין טבור שדרכו זורם השפע של העולם, והחיבור אליו הוא האושר שלנו.
   
 3. שייכות ומשפחה

  פעילות החווה מושתתת על פעילות משותפת של מפגשים יומיומיים, מסיבות, טיולים, ופעילויות משותפות שונות. בכך אנו מגשימים את רעיון שיתוף הפעולה היוצר אצל כל באי החווה תחושת שייכות לקבוצה גדולה שהמכנה המשותף שלה הוא הרצון להתחבר, להסתכל בגובה העיניים פנימה והחוצה, להרגיש שווה וראוי, כנשמה אלוהית, ולא להסתתר מאחורי מעמדות, תארים, ושאר כיבודים. במקום שבו יורדות התחפושות ושבו אין לנו צורך להסתתר מאחורי דבר כדי להרגיש ראויים - אנו מרגישים הכי ראויים, ויש לנו את היכולת והפתיחות ללמוד וללמד, לעזור ולהיעזר, להתקדם ביחד, ולגדול. עבור חלק גדול מהחווה, תחושת השייכות למקום של הצלחה, למקום של מצויינות, למקום שחולם ומגשים, זהו חידוש ומקור לכוח גדול. עבור אחרים תחושת השייכות למקום של פשטות ואנושיות, למקום שבו האדם נמדד לפי ליבו ונפשו, מאפשרת להשתחרר ממחוייבויות, מצביעות ומהעמדת פנים, להבין את הפרופורציות, ולהצליח לראות את הדברים שהם בעלי משמעות אמיתית עבורנו וגורמים לנו שמחה אמיתית.
   
 4. מסלול ההתקדמות 

  המרחב הפתוח הוא מקום של התקדמות – אישית וקבוצתית. הביטוי של העבודה הנכונה שתוארה בעקרונות הקודמים, ובשילוב המקצועיות בנושא הסוסים - הוא התנועה קדימה והגעה להישגים בעלי ביטוי מוחשי ולא רק רעיונות ערכיים. אנו עוזרים לאנשים בחווה להציב לעצמם מטרות שמשמעותן הן גם טיפוליות וגם מקצועיות. החווה מכשירה רוכבים מקצועיים, אנשי סוסים מיומנים, ומורים לרכיבה ורכיבה טיפולית שצמחו מלמטה, ממקום של קושי וחוסר יכולת לראות את האור בקצה המנהרה. אנו גורמים להם להאמין בעצמם ובדרך ארוכה להגיע להישגים מקצועיים שעבור חלקם המשמעות היא מקצוע, תעסוקה, פרנסה, ודרך חיים. כמו הפרטים שבה, גם החווה מרחיבה את טווח פעילויותיה, מציבה לעצמה מטרות מקצועיות והתנועה קדימה של החווה משפיעה על הפרטים ונותנת להם את החשק ואת הכוח לשאוף ליותר.